Gayrimenkul Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Gayrimenkul Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Yatırım yapmaya karar verdiniz ama yapılması gereken işlemler, dikkat edilmesi gereken konular sizi tedirgin mi ediyor? Endişelenmeyin karşılaşabileceğiniz çoğu riski ortadan kaldırmanız aslında biraz dikkat ile çok kolay. Gayrimenkul yatırımı yapmak çoğu insan için büyük önem taşımakta ve büyük sermaye  yatırımları yapmayı gerektirmektedir. Hayallerinize kavuşmak isterken hayallerinizden olmamanız için paylaşacağımız ufak  tüyolarla yatırımınızı güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle satın alma vb. işlemleri gerçekleştirmeden önce gerçekleştirmeniz gereken işlemler hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız kafa karışıklıklarını önlemek için size büyük avantaj sağlayacaktır. ‘‘Almak istediğiniz konutun tapusu var mı? İrtifak hakkı var mı? Emlak vergi borcu var mı?’’ bunun gibi konular gayrimenkul alırken kesinlikle dikkat edilmesi  gereken konuların başında gelir.

Öncelikle almak istediğiniz gayrimenkulün kimin veya kimlerin üstüne kayıtlı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Satılacak olan gayrimenkulün maliki olduğunu söyleyen kişiden yeni tarihli tapu kayıt örneği istenmelidir ve tapu dairesinde doğrulanmaladır. Eğer satılan yerin sahibi doğru ise, Tapu görevlileri yardımıyla gayrimenkulün herhangi bir borcu olup olmadığı, tapu işlemlerinini gerçekleşmesine engel olabilecek durumların bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır. Bu sayede almayı düşündüğünüz  evin veya arsanın durumunu görmüş olursunuz.

Almak istediğiniz gayrimenkulün irtifak hakkının var olup olmadığı bilinmelidir. İrtifak hakkı, hak sahibine gayrimenkulü üzerinde kullanma veya yararlanma yetkisi sağlayan bir hak türüdür. Bu hakkının araştırılması size mülk hakkında detaylı bilgisini sağlayacaktır. Satın alacağınız mülkün irtifak hakkını tapu müdürlüklerinden öğrenebilir, bu sayede planlarınızı emin adımlarla tamamlarsınız.

Satıcıdan, gerekli kurumlardan alınacak ‘borcu yoktur’  yazısının istenmesi  sizin açınızdan büyük önem taşır çünkü satışın yapılacağı tarihe kadar olan emlak vergisi, su, elektrik, doğalgaz, apartman aidatı gibi borçların olup olmadığı anlaşılacaktır. Bu işlem sizi olası zorluklardan koruyacak ve başkasının borçlarını ödeme yükümlülüğünden kurtaracaktır.

Araştırmalarınızın sonucunda satın almaya karar verdiğiniz mülk için satış protokolü oluşturmak işlemlerin en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Mutlaka yapılması gereken işlemlerden biri olan satış protokolünde taşınmaza ait adres, tapu gibi bilgiler açıkça belirtilmelidir ve anlaşmaya varılan satış şartları detaylı bir şekilde satış protokolünde belirtilmelidir. Ayrıca oluşacak tapu masraflarının kim tarafından ödeneceği de netleştirilmeli ve satıp protokolüne eklenmelidir. İki tarafında anlaşması sonucu detaylı bir şekilde hazırlanan satış protokolü, biri alıcıda diğeri satıcıda olmak üzere iki nüsha halinde hazırlanmalı ve iki tarafça imzalanmalıdır.

Satış işlemi gerçekleştikten sonra, satıcıya ulaşabileceğiniz bir seçeneğinizin bulunması sizi olası problemlerden koruyacaktır. Sonradan ortaya çıkabilecek borç gibi birçok sebepten dolayı satıcıya ulaşmanız gerekebilir. Tedbiri elinizden bırakmayın, kafanız rahat yatırımınızı gerçekleştirin.

Ayrıca, gayrimenkul alırken danışmanlık hizmeti almaya çalışın. Bu hizmetler deneyimli olan kişiler ya da firmalar tarafından gerçekleştiği için, birçok konuda sizleri bilgilendirir ve yapacağınız işlemleri pratik ve doğru bir şekilde tamamlamanızı sağlar. Bu sayede sizi olası sorunlardan daha kesin bir şekilde koruyacaktır.

İletişim Bilgilerimiz

  • 0 545 209 2249
  • [email protected]
  • Donanmacı Mahallesi Kemal Paşa Cad. 1717 Sok.Altınhan İşhanı 147/204
    Karşıyaka - İzmir

Satış Ofislerimiz

Ater Tower

  • Fatih Caddesi 1587 Sok. No: 2-6 Konak

Flexlife

  • Balatçık Mah. 8950/1 sk. Çiğli

Mesaj Bırakın

Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.